اخبار روز ایران و جهان

دو نوشیدنی محبوب در سراسر جهان

چای و قهوه

قدمت قهوه و چای به سالیان بسیار دور می رسد. این دو نوشیدنی پس از آب بیشترین مصرف را در دنیا دارند. همه ما در مورد این دو نوشیدنی مطالب بسیار زیادی را شنیده ایم و خواص هریک از آنها را به صورت اجمالی می دانیم اما کمتر کسی در مورد انواع قهوه و چای اطلاعات دارد. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی جالب در مورد این دو نوشیدنی محبوب در سراسر جهان را در اختیار شما بگذاریم که دارای خواص دارویی زیادی نیز می باشند و همواره از سوی پزشکان برای سلامت افراد توصیه شده اند.

دو نوشیدنی محبوب در سراسر جهان

دو نوشیدنی محبوب در سراسر جهان

مصرف قهوه باعث شادابی و نشاط در فرد می شود که این شادی تنها به خاطر افزایش میزان کافئین نیست. سرشار بودن قهوه از ترکیبات آنتی اکسیدان دلیلی است که سبب ایجاد این احساس خوب پس از نوشیدن قهوه می شود. این ماده موجود در قهوه بعد از آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات بیشترین جذب را در بدن دارند.

همانطور که می دانید قهوه از میوه درختی به همین نام بدست می آید، پس از برداشت و طی مراحل خشک کردن فرآوری می شود. دو نوع کلی قهوه عربیکا و روبوستا همواره به بازار عرضه شده اند که اولی گران، مرغوب و معطر است ولی روبوستا ارزان، پرکافئین و تلخ می باشد. از مهمترین خواص قهوه می توان به تبر بودن آن اشاره کرد. گفتنی است قهوه برای برطرف کردن یرقان نیز بسیار مفید است و سردرد را هم برطرف می کند. قهوه مسمومیت های ناشی از مصرف الکل زیاد را هم درمان می کند!

قهوه روبوستا

قهوه روبوستا

جالب است بدانید که حتی گرد قهوه نیز برای سوختگی ها بسیار مفید است، بعلاوه قهوه قابلیت ضد افسردگی هم دارد و مقاومت ورزشکاران را زیاد می کند چراکه تحقیقات اخیر نشان داده است که کافئین برای افزایش کارایی در ورزش تاثیرگذار است. این ماده می تواند عملکرد استقامتی بدن انسان را در ورزش هایی مانند دو تقویت کند؛ همچنین می تواند به بازیابی توان شما پس از انجام  تمرینات نیز کمک شایانی کند.

بهترین زمان برای مصرف کافئین 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از شروع فعالیت ورزشی است. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که مصرف بیش از حد و غیر متداول قهوه باعث کمتر شدن خون رسانی به ماهیچه های قلب می شود. پس همواره دقت داشته باشید که فقط یک فنجان قهوه کافی است و لزومی ندارد در مصرف آن زیاده روی کنید!

در سالیان اخیر با آمدن کپسول قهوه دغدغه خیلی از کسانی که به دلیل مشغله زیاد کاری وقت برای دم کردن قهوه نداشتند نیز مرتفع شده است و حالا آنها نیز می توانند در کمترین زمان ممکن یه فنجان قهوه لذیذ و لذت بخش میل کنند.

کپسول قهوه

کپسول قهوه

اما مروری هم داشته باشیم بر نوشیدنی پایه مشتقات قهوه که از محبوب ترین انواع آن نیز می باشد؛ اسپرسو…

اسپرسو در واقع یک روش برای دم کردن قهوه می باشد. این نوع قهوه در دستگاه اسپرسو دم می شود. در این روش‌‌‌ دانه ها از قبل خوب آسیاب می شوند و سپس میزان سریعی از فشار زیاد آب داغ بر روی قهوه ریخته می شود. در تحقیقات اخیر مشخص شده است که نوشیدن دست کم یک فنجان قهوه اسپرسو در روز خطر سکته های مغزی و گرفتگی عروقی را بشدت کاهش می دهد.

کاپوچینو یکی دیگر از انواع نوشیدنی هایی است که با قهوه تهیه می شود و همانطور که گفتیم نوشیدنی پایه آن نیز همان اسپرسو است. کاپوچینو در ایتالیا بسیار پرطرفدار است که ترکیبات آن شیر جوشیده و یک بخش کف شیر می باشد. نکته بسیار مهم این است که اگر این نوشیدنی به درستی تهیه شود، در هر جرعه ای که می نوشید باید مقدار مساوی از قهوه، شیر و کف داشته باشد.

کاپوچینو

کاپوچینو

در پایان گفتنی است یکی دیگر از محبوب ترین مشتقات قهوه، موکا است که معمولا آن را با ترکیب یک جرعه اسپرسو و پودر کاکائو مخلوط با شیر درست می کنند.

منبع: http://www.barkhatnews.ir

 

 

اشتراک گذاری
به برخط نیوز در گوگل امتیاز دهید :)