اخبار روز ایران و جهان

مضرات نوشیدن نوشابه

نوشابه

نوشیدنی ها یکی از نیاز های بدن ما را به خوبی رفع می کند، سالم ترین نوشیدنی در دنیا آب می باشد که ما روزانه به مقدار تا حدودی مشخص از آن نیازمندیم. اما نوشیدنی های دیگری هم هستند که علاوه بر رفع حس عطش برای ما لذت خواصتی را برای ما به ارمغان  می آورند که از آن جمله می توان به آب انواع میوه ها و چای،  قهوه و نوشابه های گازدار اشاره کرد.

مضرات نوشابه

مضرات نوشابه

کشور ایران یکی از بالاترین مصرف نوشابه را در دنیا دارد به طوری که می توان به صراحت گفت این مصرف در حد خطرناکی است، در ادامه سعی داریم تا شما را بیشتر با مضرات نوشیدن نوشابه لذت بخش آشنا کنیم تا بیشتر به سلامت خود توجه کنید.

هضم غذا را با مشکل مواجه می کند

می توان به طور علمی گفت تمام مواد و ترکیبات موجود در نوشابه مضر هستند و هیچ ماده مفیدی در آن موجود نمی باشد، نوشابه های بی رنگ هم اگرچه فاقد رنگ های شیمیایی بوده ولیکن مضرات زیادی را برای مصرف کننده خود به ارمغان می آورد.

مضرات نوشابه

مضرات نوشابه

بر خلاف تصور غالب درون جامعه مصرف نوشابه نه تنها به هضم آن کمک نمی کند بلکه این سیر با با اختلال مواجه می کند و برای هضم غذا نیازی به مصرف نوشابه نیست بعضی افراد از این محصول به صورت خنک و برای رفع عطش استفاده می شود ولیکن بهتر است از نوشیدنی های سالم به جای این ماده خوراکی استفاده کنید. از طرفی افرادی که با مشکلات گوارشی و مشکل ترشح زیاد و یاکم اسید معده مواجه هستند از خوردن این نوشیدنی باید خوداری کنند.

نکته دیگر که باید بدان توجه کرد، این است که مواد غذایی پس از مصرف در درون معده از نظر دمایی تعدیل می شوند و به دمای مناسب برای هضم می رسند ولی مصرف نوشیدنی های سرد به همراه غذا، تعدیل حرارت را مختل می کند که نتیجه آن هضم غذا را با مشکل برای ما مواجه می کند.

 خطر سکته

مصرف روزانه و پیوسته نوشابه، خطر ابتلا به سکته را تا 60 درصد افزایش می دهد، پژوهشگران دانشگاه های معتبر با تحقیق بر روی تعداد زیادی از افرادی که نوشابه مصرف می کنند به نکات بسیار مهمی دست پیدا کرده اند، این تحقیقات نشان می دهد که افرادی که به طور منظم نوشابه مصرف می کنند ، عوارض آن را پس از 9 سال بعد شاهد خواهیم بود و یکی از عوارض مهم این نوشیدنی افزایش خطر ابتلا به سکته است.

مضرات نوشابه

مضرات نوشابه

پوکی استخوان

اسید فسفریک علاوه بر ایجاد اختلال در گوارش غذا، باعث اسیدی شدن خون می شود که برای جلوگیری از پایین آمدن سطح ph  خون می شود و خنثی شدن آن باعث می شود تا بدن نسبت به آن واکنش داده و از کلسیم ذخیره شده در خون استفاده کند.

مضرات نوشابه

مضرات نوشابه

در واقع می توان گفت اسید فسفریک موجود در نوشابه باعث کنده شدن  کلسیم از استخوان ها می شود، از سوی دیگر برای جذب کلسیم موجود در مواد مصرفی روزانه از طریق دستگاه گوارش نیز نیاز به نوعی تعادل و برقراری ارتباط بین کلسیم و فسفر است.

در ادامه باید گفت مصرف نوشیدنی های گیاهی برای بدن بسیار مفید بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای نوشیدنی های مضرر و با قند بالا خواهد بود، از طرفی خواص این نوشیدنی های گیاهی باعث نشاط و شادابی فرد می شود.

اشتراک گذاری
به برخط نیوز در گوگل امتیاز دهید :)