اخبار روز ایران و جهان

روانشناسی کودکان

راهکارهای مناسب برای شناخت بهتر کودک

کودکان یکی از تاثیر پذیرترین قشر سنی  هستند که در این سن مغز آنها خیلی از اتفاقات پیرامون خود را ضبط کرده و در بعضی موارد الگو برداری می کنند اموزش در این سن نقش بسزایی دارد زیرا که کودکان در این سن حساس تر از بقیه سن ها هستند و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.در ادامه به مقوله ی  روانشناسی کودکان خواهیم پرداخت.

روانشناسی کودکان

روانشناسی کودکان

همانطور که گفتیم سن خردسالی یکی از حساس ترین سن های کودکان است.یکی از مهم ترین و سازنده ترین ابعاد رشدی هر فردی، رشد کلام، یعنی نحوه گفت وگو است. پدر و مادر با نوع آموزشی که در این زمینه به کودکان خود می دهند، می توانند آن ها را افراد خوش گفتار و یا بد زبان تربیت کنند. برای هر پدر و مادری الزامی است که با مراحل رشد گویایی و یا همان زبانی فرزندش شناخت داشته باشد و راهکارهای مناسب برای آموزش مناسب آن را به فرزندان آموزش ببینند.

تمرین کلامی با کودک

یکی از مهم ترین بخش های آموزش کودک ارتباط کلامی است.هر انسانی از قبل از تولد تا لحظه مرگ در ابعاد مختلفی رشد می کند. تمام ابعاد رشدی برای زندگی هر فردی الزامی می باشد. ولی از بین آنها رشد گفتاری و یا گویایی می تواند مهم ترین و سازنده ترین بخش باشد. زیرا زبان یکی از مناسب ترین راه های برقراری ارتباط با محیط اطراف هر فردی است.

تمرین گفتار

تمرین گفتار

همچنین می توان به این اشاره کرد که چون کودک درک مفهوم زمان برای کودکی که هنوز به مدرسه نرفته است به زمان فعالیت هایی از قبیل خوردن آب میوه، زمان خواب ، زمان حمام بستگی خواهد داشت، از سوی دیگر می توانید برنامه بعدی را در طول روز برایش شرح دهید و به این ترتیب سرعت حرکتش را افزایش دهید. به عنوان مثال به او بگویید لباس خوابت را بپوش تا بتوانیم کتابی انتخاب کنیم و باهم بخوانیم.

بازی های مناسب برای سنین خردسال

یکی از مهم ترین بخش های رفتار آموزی برای کودک طرح بازی های مناسب است.اگر می خواهید کودک خود را به انجام کاری تشویق کنید، مثلا می خواهید که اسباب بازی هایش را جمع کند، می توانید آن فعالیت را به صورت بازی در آورید و به او این را بگویید که ببینم می توانی تا پنج که شمردم اسباب بازی هایی که روی زمین ریختی را جمع کنی! او را مسئولیت پذیر تربیت کنید. اگر عجله دارید به او بگویید که وقت ندارید و به کمک او احتیاج خواهید داشت. از او بخواهید که کیف شما را نزدیک در بگذارد و ظرف غذای خودش را از یخچال بیرون داخل کیفش بگذارد. اولین مرحله که شروع آن به موازات با لحظه تولد است، از تولد تا 2 سالگی را شامل می شود.

بازی های کودکانه

بازی های کودکانه

در سنین خردسالی کودکان حتما باید این مطلب را پی برده باشید که همه ی کودکان دوست دارند به اشیای مختلف دست بزنند یا آنها را وارد دهان خود کنند و یا اینکه به صداهای گوناگونی که می شنوند سریع عکس العمل نشان می دهند. این موضوع کاملا طبیعی هست و در همه کودکان مشاهده می شود. والدین نباید کودکان را از این کارها منع کنند به دلیل این که تمام این کارها طبیعی هست و نشان دهنده رشد طبیعی کودکان می باشد.تنها کاری که والدین باید انجام بدهند، محیط را برای کودک خود فراهم کنند و تمام وسایل نامناسب و خطرناک را جمع کنند.

اشتراک گذاری
به برخط نیوز در گوگل امتیاز دهید :)